Menu:

garīgās mūzikas koncerts jezupovas baznīcā

Svētdien, 2015.gada 31. maijā, kad Baznīca svinēja Vissvētās Trīsvienības svētkus un kad noslēdzās  Jaunavai Marijai veltītais mēnesis, arī Jezupovas sv. Pētera un sv. Pāvila Romas katoļu baznīcā valdīja īpašs svētku noskaņojums, kur pēc svētās Mises notika garīgās mūzikas koncerts. Ar šo pasākumu izskanēja arī Daugavpils novada Naujenes pagasta svētki.
 
Koncertu Dieva godam un cilvēku priekam sniedz gan pašmāju mūziķi – draudzes ērģelniece Zita Nitiša, gan viesi – flautiste Dārta Stašāne no Daugavpils, Vaboles pagasta etnogrāfiskais ansamblis ,,Vabalis” un dziesminiece Laura Bicāne no Višķiem. Koncerts Jezupovas baznīcā vienoja stilistisko, žanrisko un izpildījuma dažādību garīgajā mūzikā, sākot ar gadsimtiem ilgi saglabāto tautas tradīciju, izcilu komponistu radītiem skaņdarbiem un beidzot ar mūsdienu autoru radītām dziesmām.
 

Jezupovas draudzes ērģelnieces Zitas Nitišas izpildījumā izskanēja baroka laikmeta skaņdarbi, ko komponējuši vācu komponisti Johans Sebastians Bahs, Johans Pahelbels un Georgs Frīdrihs Hendelis, itāļu – Domeniko Cipoli un Džulio Kačīni. Kā īpašs veltījums Dievmātei izskanēja Šarla Guno un Johana Sebastiana Baha ,,Ave Maria”, kas dzidrā soprāna Zitas Nitišas, vijolnieces Jadvijas Rožanskas un koncertmeistares Elīnas Bambānes izpildījumā dziļi aizkustināja daudzus koncerta apmeklētājus.
 
Latgales mūzikas kultūrā nozīmīgs mantojums ir katoļu garīgās dziesmas, ko mūsu vecmāmiņas un vecvecmāmiņas dziedāja mājās  gan ikdienā, gan svētkos, gan cilvēka dzīves lielākajos notikumos (kristībās, kāzās, bērēs). Nozīmīgu darbu pie šo dziesmu apzināšanas, apkopošanas ir veicis Vaboles pagasta etnogrāfiskais ansamblis ,,Vabalis”, kas šī gada martā izdeva mūzikas albumu ,,Lobais reits. Garīgās dziesmas Dienvidlatgalē”. Daļu no šiem dziedājumiem ansamblis izpildīja arī Jezupovas baznīcā. Vecākā gadagājuma klausītāji atpazina melodijas un vārdus, ko pēdējo reizi bija dzirdējuši tikai savā bērnībā.
 
Dārta Stašāne, kura jau otro gadu flautas spēli apgūst Staņislava Broka Daugavpils Mūzikas vidusskolā un ir guvusi panākumus gan valsts, gan starptautiska mēroga konkursos, izpildīja J. S. Baha ,,Sonāti mi minorā”, bet pēc tam divu franču komponistu skaņdarbus. Virtuozi un niansēti izskanēja Žaka Ibēra solo skaņdarbs flautai, bet noslēgumā  Gabriēla Faurē ,,Morceau de concours”, ko flautiste atskaņoja kopā ar koncertmeistari Elīnu Bambāni.
 
Katoļu jauniete, dziesminiece Laura Bicāne, koncertā dziedāja un spēlēja pašas komponētās dziesmas. Starp tām bija vairākas no viņas otrā, šī gada aprīlī iznākušā, mūzikas albuma ,,Trīspuksti”, kurā apkopoto dziesmu tekstu autore ir Naujenes pagasta iedzīvotāja, žurnāliste, dzejniece Egita Terēze Jonāne. Dziesmu tekstiem Laura Bicāne izmanto arī fragmentus no Svētajiem Rakstiem, veiksmīgi tos ietērpjot mūsdienīgās, skanīgās melodijās.
 
Koncerta rīkotāji pateicas prāvestam Pāvelam Raciņam par veiksmīgu sadarbību un Jezupovas draudzei par sirsnīgu uzņemšanu!


    Ievietots: 15:11, 05.06.2015.                                                                Tektsts: Anna Briska
Foto: Egita Terēze Jonāne
Copyright © 2013-2016 Romas katoļu Baznīcas Rēzeknes-Aglonas diecēze