Menu:


PARASTĀ LITURĢISKĀ LAIKA POSMA XXV SVĒTDIENA


Dienas lasījumi

Šīs svētdienas Evaņģēlija fragmentā Jēzus dodas no Galilejas, lai mācītu Jūdejā, kur Viņu meklēja liels ļaužu pūlis un pārbaudīja farizeji par tēmu: laulība un šķiršanās. Jēzus satiek arī kādu bagātu jaunekli, kurš nespēj pieņemt Jēzus prasību atstāt visus īpašumus, lai sekotu Viņam. Jēzus atbilde jauneklim izklausās kā noslēgums tam, ko mēs lasām šodienas Evaņģēlijā: pirmie būs pēdējie, un pēdējie būs pirmie.

 

Virspusēji raugoties, līdzība par strādniekiem vīna dārzā varētu šķist pretēja veselajam saprātam. Tiem, kuri stādā visu dienu, ir jāsaņem vairāk par tiem, kuri strādā tikai stundu vai divas. Šādi raugoties, zemes īpašnieks šķiet netaisnīgs. Tas ir tādēļ, ka mēs lasām līdzībā mūsu pašu iecerētos priekšstatus par to, kā būtu jānosaka taisnīgums un vienlīdzība.

 

Paraugoties rūpīgāk, redzam, ka zemes īpašnieks samaksāja pēc norunātajiem noteikumiem. Saimnieks šķietami ir rīkojies pilnīgi taisnīgi. Tomēr līdzība iet vēl tālāk, un mēs redzam, ka zemes īpašnieks nav vienkārši taisnīgs, bet gan ārkārtīgi taisnīgs, radikāli taisnīgs. Viņš samaksāja tiem, kuri strādāja pilnu dienu, norunāto summu. Bet arī tiem, kuri strādāja tikai stundu, viņš samaksāja pilnas dienas algu. Neviens nav piekrāpts, bet daži saņem bagātīgi  no zemes īpašnieka gluži ka mēs saņemam no Dieva daudz vairāk nekā to, kas būtu pamatots vai pienācīgs. Dievs tāpat kā zemes īpašnieks ir radikāli taisnīgs un pārbagāti labvēlīgs. Strādnieki, kuri sūdzas, izskatās muļķīgi, jo viņi sūdzas par faktu, ka zemes īpašnieks visus ir padarījis līdzvērtīgus. Patiesībā, ko gan kāds varētu vairāk prasīt par līdzvērtīgu attieksmi darbā vai citviet?

 

Līdzība mums atgādina, ka, lai gan Dievs mums neko nav parādā, Viņš dāvā bagātīgi un līdzvērtīgi. Dažreiz mēs izjūtam kārdinājumu domāt, ka mūsu darbs ir pelnījis lielāku atlīdzību, bagātīgāku Dieva žēlsirdību. Bet Dieva labvēlību nevar sadalīt dažādos apjomos dažādiem cilvēkiem. Ja mēs šādi domājam, tad mēs cenšamies Dievu uztvert cilvēciska skatījumā, nevis vienkārši pieņemt Viņa gribu un pateikties. Amen.


    Ievietots: 17:52, 23.09.2017.                                                                                             radieceze.lv

 Copyright © 2013-2017 Romas katoļu Baznīcas Rēzeknes-Aglonas diecēze